Dnes zdaleka nejen děti nosí rovnátka. Malých i velkých se proto týká problematika dentální hygieny s fixním aparátem. Jak správně čistit zuby s rovnátky?
V dnešní době lidé kladou velký důraz na svůj vzhled, nedílnou součástí těchto nároků je krásný, rovný úsměv. Čím dál více lidí se tím pádem ocitá v ordinaci ortodontisty, lékaře, který se specializuje na léčbu pomocí rovnátek, kde si svůj sen o rovných a krásných zubech mohou splnit.
Aby tato léčba splnila všechny požadavky jak pacienta, tak lékaře, je třeba pečlivě dodržovat po celou dobu léčby správnou dentální hygienu.
U pacientů s fixními rovnátky jsou na dodržování správné dentální hygieny kladeny opravdu velké nároky. Po nasazení aparátku by měl pacient z ordinace odcházet instruován, jak se o zuby po dobu léčby správně starat.
Je důležité, aby byl pacient s fixními rovnátky při čištění důslednější a efektivnější než před léčbou. To je dost často problém, zejména u dětí, které ve většině případů přistupují k čištění zubů poměrně laxně.
Klasický kartáček
Klasický zubní kartáček, pomůcka, kterou by měl být každý zvyklý používat denně, ať už rovnátka má, či nemá. V případě fixního aparátu doporučujeme používat kartáček s vysokým obsahem štětin. Jako například kartáček LYSS doporučovaný mnohými dentálními hygienisty.
Jeho jemné, ale důkladné štětiny Vám zničí veškerý plak v ústech a tím zamezí jakémukoliv vzniku kazu.
Pacienti nesmí opomínat čištění všech plošek zubů, nečistit jenom přední stranu se zámečky; víme, že dost často zapomínají čistit plošky z vnitřní strany zubů (od jazyka a od patra).
Zubní hygiena s rovnátky na jedničku
Jenom výběr správných pomůcek však nestačí. Nejen pacienti s rovnátky by měli pravidelně navštěvovat dentální hygienistku. V dnešní době je úloha dentální hygienistky všeobecně známá; profesionálně odstraní nečistoty z povrchu zubů a okolí fixních rovnátek, zároveň však s pacientem projde jeho domácí návyky a v případě potřeby ho znovu instruuje a motivuje k lepší péči.
Jelikož je domácí hygiena s rovnátky náročnější, hygienistka s pacientem rovněž cvičí techniku čištění v domácím prostředí, dokud ji nezvládá na jedničku.
Profesionální dentální hygiena se u pacientů s fixními rovnátky doporučuje jednou za tři měsíce. Při nedodržování pravidelné a důkladné hygieny může být z rozhodnutí lékaře léčba ukončena předčasně a rovněž může dojít k nenávratnému poškození skloviny (vzniknou bílé až křídové skvrny). Tím se estetický výsledek léčby naruší.