Je lepší čistit zuby před, nebo po snídani?

Jeden z nejvyhrocenějších soubojů běžného života se odehrává v koupelně. Je lepší vyčistit si zuby hned po probuzení, nebo počkat a vyčistit až po snězení snídaně? To je otázka, za kterou by mnozí položili život. Pojďme se na tento problém podívat z různých úhlů pohledu.

Selský rozum praví: čisti, co si zašpinil

Americká dentální asociace doporučuje čistit zuby 2x denně po dobu 2 minut, prezident České stomatologické komory má na čištění podobný názor, doporučuje zubům denně věnovat celkem alespoň 5 minut. V oficiálních doporučeních přímo nezaznívá, v jaké době je čištění zubů nejvhodnější, ale život nás naučil, že bychom to měli dělat jednou ráno a podruhé večer před spaním. Co už nás ale život jednoznačně nenaučil je, jak se srovnat s načasováním v souvislosti se snídaní.

Pro mnohé z nás je přirozené, že snídani ještě jakž takž zvládneme s oním nepopulárním „ranním dechem“ a až při následné výpravě do práce či do školy provedeme finální očistu včetně vyčištění zubů. Tím odstraníme z povrchu chrupu zbytky snídaně, osvěžíme dech a do dne vstoupíme s čistým štítem. Je to ale opravdu ten nejvhodnější způsob?

Stomatologické autority doporučují: nečistěte ihned po jídle

A to především v případě, že jste právě konzumovali typicky kyselé potraviny, například ovoce a ovocné šťávy, čaj s citronem nebo kávu. Jelikož tyto potraviny jsou tradiční součástí snídaně, vztahuje se toto doporučení speciálně právě na ni. Následné čištění zubů není doporučováno, jelikož by tím mohlo dojít k poškození zubní skloviny.

Doktorka Mitali Hariawala, viceprezidentka kliniky Virtual Dental Care, vysvětluje, že zubní sklovina je sice velmi pevná, ale působením kyselého prostředí je více poškoditelná. Stejně tak proslulá Mayo Clinic doporučuje vyhnout se čištění zubů ihned po konzumaci kyselých potravin nebo nápojů.

Kritický postoj k čištění zubů ihned po jídle zaujímá i Americká dentální asociace, která obzvlášť v případě kyselých nápojů doporučuje časový odstup alespoň 60 minut od jídla.

Jak se s tím poprat?

Jak to tak vypadá, drhnout zuby hned po dojedení snídaně není ten nejzdravější způsob péče o zubní sklovinu. Má se ale kvůli tomu polovina populace učit novým návykům?

Dost možná to není vůbec nutné, stačí jen mírně upravit zažité stereotypy:
Čistím zuby před snídaní! V takovém případě jste v souladu s doporučeními světových dentálních autorit. Pokud chcete vyjít do dne se svěžím dechem, můžete si po snídani zuby propláchnout ústní vodou nebo použít žvýkačku bez cukru.
Čistím zuby až po snídani! Potom byste si měli mezi snídaní a čištěním zubů nechat časový rozestup alespoň 30, lépe 60 minut. Pokud na to během rána nemáte čas, měli byste snídani ochudit o typicky kyselé potraviny, jakými jsou ovoce a ovocné džusy, čas s citronem nebo káva.
Shrnutí
Vypadá to, že tento dentální souboj vyhráli ti, kteří čistí ihned po probuzení. Ani po-snídaňoví čističi zubů však nemusí smutnit – stačí, pokud si mezi snídaní a čištěním zubů udrží časový rozestup, nebo pokud jejich snídaně nebude tvořena typicky kyselými potravinami, jako jsou ovoce a ovocné džusy, čaj s citronem nebo třeba káva. Pakliže je na vašem snídaňovém stole strava, která není složena z kyselých potravin (například míchaná vejce s krájenou zeleninou a plátkem celozrnného pečiva), můžete si po snídani zuby vyčistit bez obav z toho, že byste čištěním poškodili zubní sklovinu.
To nejdůležitější je však na čištění zubů nezapomínat a nevynechávat jej. Pravidelné čištění zubů je totiž to nejmenší, co pro své zuby můžeme udělat. Samozřejmě také nezapomínejte na výběr správného a vyhovujícího kartáčku. Můžete vyzkoušet mnohými doporučovaný nejjemnější kartáček LYSS. Jak říká zubní specialista Roman Šmucler: „Lidé se zdravým chrupem nejenom že déle žijí, ale také mají lepší estetiku a ušetří spoustu peněz.“

Zobrazit další

Mléčné zuby: Kdy rostou a vypadávají? - LYSS.cz
Prozkoumejte nabídku.