Zářivý úsměv plný bílých zubů je v dnešní společnosti normou. Vlivem jídla, pití a některých zlozvyků se ale bílá mění občas ve žlutou. Nevěšte hlavu, jsou tu možnosti, jak s nežádoucím odstínem bojovat.
Existuje několik přírodních metod, které vám pomohou při bělení zubů. Většina z nich se zabývá jemným odstraňováním povrchových skvrn na zubech. Těmito způsoby se dají mírně nažloutlé zuby opravdu vybělit, avšak vždy je na prvním místě prevence – předcházení zabarvení zubů.
Pravidelná ústní hygiena a správný výběr kartáčku je základ stejně tak jako omezení pití sladkých nápojů, kávy, černého čaje a červeného vína. Chcete-li mít bílé zuby, měli byste se rozloučit i s kouřením. Jestliže máte zuby už výrazně zažloutlé, je na místě návštěva vašeho zubního lékaře, který vám doporučí silnější prostředky pro bělení zubů. Avšak nezapomeňte, že nadměrné používání jakéhokoli bělicího produktu může vaše zuby poškodit. Vyzkoušejte, co vám bude fungovat.
Kartáček s vysokou mírou štětin
Tato studie je celkem čerstvá. Aktuálním trendem je vyzkoušet kartáček, který má nejvyšší počet štětin, vzhledem k tomu, že se dostane do těžce přístupných míst. Tím pádem odstraním z vaší skloviny větší procento povlaku než obyčejný kartáček. Při klasickém používání 2x denně uvidíte rozdíl do několika měsíců! Vyzkoušejte například zubní kartáček LYSS, který je zároveň nejjemnější na trhu tím pádem Vám nebude způsobovat žádnou bolest dásní a bude zamezovat odhalování krčků.
Použijte s mírou jablečný ocet
Jablečný ocet se po staletí používá jako dezinfekční a přírodní čisticí prostředek. Kyselina octová, která je hlavní účinnou látkou v jablečném octu, ničí bakterie a má pozitivní vliv na čištění a bělení zubů. Odborné studie sice prokázaly, že má jablečný ocet bělicí účinky, ale také ukázaly, že mohou ztenčit zubní sklovinu, a to není dobré. „Kyselina octová v octě má potenciál erodovat sklovinu na zubech. Z tohoto důvodu byste neměli používat jablečný ocet každý den. Měli byste také omezit dobu, po kterou jablečný ocet přichází do styku se zuby. Chcete-li použít jablečný ocet jako ústní vodu, zřeďte ho vodou a několik minut poválejte v ústech. Poté si vypláchněte ústa čistou vodou,“ upozorňuje na správné používání stomatoložka Becky Bell.
Se střídmým používáním kyselých přísad na bělení zubů souhlasí i MDDr. Ondřej Šrámek, vedoucí lékař Dentální kliniky Hradčanská: „Vyhněte se vtírání kyselých přísad do zubů, neboť ty opotřebovávají zubní sklovinu, která chrání zuby před dutinami. Stejně tak po konzumaci kyselých nápojů se nedoporučuje hned si čistit zuby, aby nedošlo k podráždění skloviny. Počkejte minimálně půl hodiny. Po kyselém je dobré ústa trochu vypláchnout čistou vodou nebo si vzít žvýkačku (bez cukru), která podporuje tvorbu slin.“
Povolejte koření
Tak jako vám máta umí osvěžit dech, tak i kurkuma umí na zubech pár kouzel. Možná se divíte, že se využívá právě kurkuma k bělení zubů, neboť je využívána spíše jako přírodní barvivo, ale na zuby má opačný efekt. Budete-li pravidelně nanášet na zuby kurkumovou kúru, vybělíte zuby až o dva odstíny. Smíchejte čajovou lžičku kurkumy, čajovou lžičku kokosového oleje a vyčistěte si zuby. Nejenže si pomůžete k bělejším zubům, ale i díky jejím protizánětlivým účinkům vyřešíte problémy s citlivými zuby a záněty dásní.
Domácí sady na bělení zubů
Chcete-li opravdu vzít krásu zubů do svých rukou, jen kartáček a pasta vám stačit nebudou. Na celý proces bělení existují volně dostupné sady na domácí bělení zubů, které obsahují speciální gely a aplikátory, pomocí kterých budete gel na zuby nanášet. Možná to vypadá zdlouhavě, ale celková bělicí péče vám zabere kolem deseti minut. Jestliže dodržujete aplikaci 1–2x denně po dobu čtrnácti dní, vidíte znatelný rozdíl. Cena jednotlivých sad se liší, proto je dobré nechat si tu vhodnou doporučit od vašeho zubního lékaře. V nabídce domácího bělení zubů se můžete také setkat i s tzv. bělicími proužky, které se lepí na zuby a nosíte je několik minut po dobu několika týdnů. I ty můžete vyzkoušet. Odborníci se shodují, že domácí sady na bělení zubů jsou nejšetrnější a mají nejvýraznější efekt.